Zabawa z zadaniami – księżniczka i rycerz

Marzysz o chwili spokoju?

Jako przykładna mama nie chcesz jednak sadzać swojego dziecka przed ekranem. Na pewno nie codziennie. Z drugiej strony przydałaby Ci się chwila (jeszcze lepiej kilka) na podładowanie wewnętrznej baterii. W odróżnieniu od Twojego dziecka nie działasz na nigdy niewyczerpujący się akumulator. 🙂 Zabawa z zadaniami i odrobiną teatru powstała właśnie po to, abyś Ty zyskała chwilę spokoju, a Twoje dziecko mogło świetnie się bawić. Chcesz wiedzieć jak to możliwe?

Odgrywanie ról

Spokojnie, już wszystko tłumaczę. Moja propozycja to nic innego jak połączenie zabawy w teatrzyk z angażującymi zadaniami. Angażującymi nie Ciebie, oczywiście! 🙂 No dobrze, skoro to zabawa z zadaniami, to ktoś je musi wymyślić. Twoje zaangażowanie również będzie potrzebne. Obiecuję jednak, że tylko na samym początku. Później, już jako piękna księżniczka, będziesz mogła leniuchować na kanapie, popijając kawę.

Autor: Ja + Twoja kreatywność
Tytuł: Na ratunek księżniczce
Czas i miejsce akcji: Dawno temu, w waszym domu
Bohaterowie: Księżniczka, Rycerz I, (Rycerz II, Rycerz III…), Smok, Czarownica
Problem: Okrutna czarownica rzuciła złe zaklęcie na piękną księżniczkę. Rycerz co tchu pędzi, aby ją uratować.
Przebieg akcji: Rycerz pokonuje kolejne stopnie drabiny, aby dotrzeć do księżniczki. Każdy stopień to jedno zadanie. Tylko wykonanie zadania w całości pozwala przejść na kolejny stopień.

Ty oczywiście będziesz spoglądać na wszystko z wieży. Wcześniej musisz wytłumaczyć dziecku, co ma robić. Jeśli rycerz pokona daną przeszkodę, będzie mógł przejść na następny stopień drabiny – kolorowy prostokąt.

mama księżniczka z koroną

Stroje i scenografia

Już za chwilkę Wasz dom zamieni się w bajkową krainę, a Twój synek lub córeczka zostaną Twoim rycerzem. Jeśli masz kilkoro dzieci, wszystkie mogą zostać Twoimi rycerzami. Przecież to zaszczyt mieć całą armię u swojego boku. Zanim to nastąpi, księżniczka i rycerz muszą wspólnie wszystko przygotować.

Po pierwsze: stroje. Na pewno Twoje dziecko, podobnie jak moje uwielbia się przebierać. Będzie zachwycone, mogąc hasać po domu z peleryną na plecach. Zrobisz ją bez problemu z kolorowej chusty, ręcznika czy zasłony. Ty możesz wyjąć z szafy ulubioną sukienkę. W końcu będzie okazja ją założyć! 🙂

Po drugie: scenografia. Wytnij kolorowe prostokąty z papieru lub gazety, którą masz pod ręką. To właśnie one posłużą za stopnie drabiny. Po niej będzie wspinał się Twój rycerz, by dotrzeć na zamkową wieżę. W praktyce będą to po prostu miejsca wykonywania zadań.
Poukładaj je w różnych zakątkach mieszkania tak, by dziecko miało do nich swobodny dostęp.

Po trzecie: praca w terenie. Ustaw punkty (stopnie) tak, aby Twoja pociecha widziała je, idąc przed siebie. Moja córka z wypiekami na twarzach biega po mieszkaniu i poszukuje kolejnych prostokątów. Przy każdym kolorowym prostokącie rozłóż zadanie.

Po czwarte: Twoja inwencja. Jestem przekonana, że już wczułaś się w rolę i masz mnóstwo pomysłów na jej urozmaicenie. To wspaniale, wykorzystaj je i stwórz wraz z dzieckiem wspaniałą historię. Tego rodzaju teatralna zabawa z zadaniami jest bardzo uniwersalna.

Zabawa z zadaniami… a gdzie te zadania?

Z rozwiązaniem zadań, które chcę Ci zaproponować, na pewno poradzi sobie każdy 4-5 latek. Myślę, że tych kilka propozycji zainspiruje Cię do wymyślenia kolejnych aktywności. W końcu to Ty znasz najlepiej potrzeby Twojego dziecka.

Liczbę zadań musisz oczywiście dostosować do wielkości Twojego mieszkania lub pomieszczeń, które chcesz wykorzystać podczas zabawy. Zapewniam jednak, że im więcej, tym dłużej!

Teraz pokażę Ci, co ja przygotowałam dla mojej córki. Oczywiście wszystko możesz zmodyfikować. Ważne jest, by były to zadania manualne i logiczne. Dzięki temu Twoje dziecko będzie mogło naprawdę się wykazać. Mogąc uratować księżniczkę – mamę, poczuje się potrzebne. Będzie z siebie naprawdę dumne! Moja córka uwielbia wcielać się w rycerza i mnie ratować. Ma przy tym mega frajdę!

  • Postaw na podłodze plastikowe wiaderko. W pewnej odległości od niego, w jednej linii poukładaj kolorowe piłeczki – ok. 6 – 8 sztuk. Twoje dziecko będzie musiało wrzucić je wszystkie do wiaderka. W ten sposób posprząta śmieci po niegrzecznym smoku Obiboku. Jeśli już wszystkie się w nim znajdą, Twój rycerz będzie mógł pójść dalej.
  • Porozkładaj na podłodze kolorowe koraliki czy guziki (pamiętaj, by przedmioty nie były zbyt małe). Obok połóż cienki sznurek. Poproś dziecko, by nawlekło koraliki na sznurek. W ten sposób wykona bransoletkę dla królewny zaklętej w wieży.
  • Wokół prostokąta rozłóż różne kamyczki. Twoja pociecha musi wypełnić nimi prostokąt. W ten sposób zbuduje pieczarę, w której zamknie smoka. Jeśli wykona to zadanie, może pójść dalej.
  • Później Twoje dziecko czeka niespodzianka. Moja córka bardzo lubi ten etap zabawy. Teraz zmęczony rycerz, by odzyskać siły, musi wypić przez słomkę magiczny napój. Wlej więc ulubiony sok dziecka do jakiegoś naczynia.
  • Rozłóż na kolejnym stopniu drabiny kartki – z gazety, papieru kolorowego itp. Poproś dziecko, by zrobiło z nich kulki, którymi ugodzi smoka. Kiedy wykona to zadanie, może pójść dalej.

Na ostatnim prostokącie umieść klucz. Może to być klucz wyjęty z szafy bądź wycięty z kolorowego papieru. To właśnie on pozwoli Twojemu rycerzowi otworzyć drzwi wieży i uwolnić Cię.

dzieci bawią się same wykonują zadania

Przedstawienie czas zacząć

Zadanie wytłumaczone? Pozycje zajęte? Kawa gotowa? W takim razie zabawę czas zacząć!
Nareszcie nadszedł czas na chwilę wytchnienia. Teraz Twoim zadaniem jest już tylko czekać, aż klucz znaleziony przez Twoją pociechę otworzy wrota i uwolni Cię z kanapowej wieży.

Tylko pamiętaj, nie oszukuj! Wieża zamknięta jest na cztery spusty, a Ty jesteś najprawdziwszą księżniczką. Żadnego wychodzenia na 5 minut, żeby włączyć pralkę lub zmywarkę. Prawdziwej księżniczce to nie przystoi.

Zabawa z zadaniami  i elementami teatru to świetna sprawa. Mam nadzieje, że Cię zainspirowałam i następnym razem wymyślisz własny scenariusz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Brak więcej podobnych propozycji.

Aktualne promocje w sklepie