Nauka segregacji śmieci – zabawy dla dzieci

Jak nauczyć dziecko segregować śmieci?

Czy u Ciebie, podobnie jak u mnie, nauka segregacji śmieci idzie opornie? Za każdym razem, gdy proszę córkę, aby wyrzuciła swojego śmiecia do kubła, pyta mnie: “A do którego?”. Nie mówiąc już o tym, że zawsze muszę jej przypominać o tym, że w ogóle trzeba to zrobić. 🙂 Nauka zasad sortowania odpadów wymaga czasu. My, dorośli, sami długo uczyliśmy się, jak robić to prawidłowo. Ja do dzisiaj odkrywam różne niuanse.

Aby nauczyć dzieci jak prawidłowo segregować śmieci, nie pozostaje nam nic innego jak powtarzać, powtarzać i jeszcze raz powtarzać. Z tego względu przygotowałam dla Ciebie kilka pomysłów, dzięki którym zamienisz tę niełatwą naukę w świetną zabawę.

 

Dziewczyna segreguje plastik w ogrodzie

Co jest z czego?

Pierwsza aktywność, jaką chcę Wam zaproponować, to rozpoznawanie z jakich materiałów wykonane są przedmioty. Jestem przekonana, że Twoje dziecko podczas tej zabawy zadziwi Cię swoją wiedzą.

Poproś je, aby przyniosło w umówione miejsce wszystkie plastikowe rzeczy, które przyjdą mu do głowy. Ty również przygotuj kilka propozycji. Następnie poszukajcie przedmiotów papierowych, metalowych i szklanych.

Kiedy będziecie mieli już na stole niezły śmietnik, uważnie przyjrzyjcie się wszystkim fantom. 🙂 Opukajcie je, przejedźcie po nich palcami, spróbujcie zgnieść, upuścić na ziemię, włożyć do wody. Może Twoje dziecko będzie miało własne pomysły na inne eksperymenty?

Taka obserwacja to świetna stymulacja zmysłu dotyku. To również doskonały wstęp do nauki segregacji śmieci, dzięki któremu Twoja pociecha szybciej nauczy się rozpoznawać co jest z czego, a więc do jakiego kubła powinno trafić.

dziewczynka trzyma reklamówkę z butelkami

Akcja segregacja

Druga zabawa to już praktyka. 🙂 Potrzebnych będzie Ci kilka gazetek promocyjnych, które znajdziesz w swojej skrzynce pocztowej lub zgarniesz podczas zakupów w markecie. Przejrzyj gazetki i wybierz produkty, które najczęściej pojawiają się w Waszym domu.

Im więcej, tym lepiej. Ja wybrałam m.in.:

  • plastik i tworzywa sztuczne : jogurt, woda, żółty ser, mleko w kartonie, dezodorant, napój w puszce
  • papier: papier toaletowy (rolki), czekoladki w kartoniku
  • szkło:  miód, dżem, oliwki
  • bio: warzywa i owoce
  • zmieszane: pieluchy

Jeśli dziecko jest większe, poproś je o wycięcie wybranych rzeczy samodzielnie. Następnie na osobnych kartkach papieru narysuj kontenery na śmieci. Czy pamiętasz jaki kontener ma jaki kolor? Jeśli masz możliwość i mieszkasz w bloku, zejdź z dzieckiem na dół i sprawdźcie to osobiście. 🙂 Kiedy już przygotujecie kontenery, niech dziecko przyporządkuje produkty do odpowiednich kartek. Po wykonaniu zadania omów co zostało posegregowane dobrze, a co źle.

chłopiec segreguje śmieci wyrzuca butelkę

Segregacja – mój obowiązek

Poprzedni wariant zabawy to porządna dawka wiedzy. Wierzę, że sprawi frajdę Twojemu dziecku. Tylko kto by to wszystko spamiętał? 🙂 Nauka segregacji śmieci to przecież długi proces.

Z tego względu w kolejnym kroku zachęć malucha, aby spośród wszystkich produktów z gazetek wybrał te, które zdarza mu się wyrzucać osobiście. Niech przyklei je do kartek z kubłami. Następnie poproś go, aby zastanowił się, co jeszcze mogłoby się tam znaleźć, ale nie było tego w gazetce.

W naszym przypadku dorysowaliśmy: kartonik po soczku (do plastiku!), papierek po batonie zbożowym, kartonik po samochodziku. Tak przygotowane kubełki powiesiliśmy na lodówce. Od dzisiaj są ściągą dla mojej córki. Was również do tego zachęcam.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dziecko i technologia – jak utrzymać balans

W dzisiejszym cyfrowym świecie dzieci są otoczone technologią od najmłodszych lat. Smartfony, tablety, telewizory i komputery stały się integralną częścią życia rodziny. Choć technologia może być niezwykle użyteczna i edukacyjna,…

Przeczytaj
Brak więcej podobnych propozycji.

Aktualne promocje w sklepie