Co robić z dzieckiem w domu, czyli precz z jesienną nudą!

Co robić z dzieckiem w domu?

Zapowiada się, że cały dzień spędzicie dziś w czterech ścianach? Pewnie leje i wieje? Zastanawiasz się, co robić z dzieckiem w domu, aby było kreatywnie i ciekawie?

Jeśli szukasz inspiracji do tego, jak zorganizować dzieciom czas w domu, aby dzień nie ciągnął się w nieskończoność i nie był nudny jak z flaki z olejem, to dobrze trafiłaś.

Oto nasze sposoby na nudę. 🙂

Co można zrobić z jesiennych liści?

Podczas spaceru zebraliśmy piękny bukiet jesiennych liści. Było ich na tyle dużo, że część postawiłam w wazonie, a drugą wykorzystałam do prac plastycznych.

W pierwszej kolejności zabrałyśmy się z córką za realizację pomysłu, który już dawno chodził mi po głowie. To Pani Jesień z liśćmi, zamiast włosów. Nieskromnie przyznam, że wyszło nam pięknie, zobacz sama! 🙂

Pani Jesień wisi teraz dumnie na lodówce, a my możemy cieszyć oczy tymi cudownymi listkami, które w wazonie zwiędłyby raz-dwa.

Drugi nasz pomysł, dzięki któremu wykorzystałyśmy małe listki, które nie nadawały się do postawienia w wazonie, to listkowe stempelki.

Malowałyśmy je farbą, a następnie odbijałyśmy na kartce. Mniejsze listki, to też więcej zabawy. Najładniej wychodziły te brzozowe.

pani jesień z liścmi zamiast włosów

Co zrobić z kasztanów i innych darów jesieni?

Zastanawiasz się, jak wykorzystać kasztany? Podejrzyj, co zrobić z darów jesieni, aby nie musieć używać do tego ostrych narzędzi. Na kasztanowe ludziki jeszcze przyjdzie czas. 🙂

My wykorzystałyśmy nasze kasztany do stworzenia ślimaczków. Zobacz, jakie to proste. Potrzebujesz tylko plasteliny.

Jeśli wasze zbiory były udane i macie dużo kasztanów i żołędzi, możesz zorganizować zabawę w układanie sekwencji. Ja dokupiłam jeszcze nieco orzechów laskowych, aby było trudniej.

Układałam z nich sekwencje, np. kasztan-kasztan-żołądź-orzech-kasztan-kasztan-żołądź-orzech, a córka musiała obok stworzyć identyczny ciąg.

Co robić z dzieckiem w domu? Prace plastyczne: ślimak

Przegląd zabawek

Wspólnie wyciągnijcie i przejrzyjcie wszystkie zabawki. Zastanówcie się, co jeszcze się przyda, a co warto oddać lub sprzedać. Przy okazji powinno wam się udać powycierać kurze i nieco ogarnąć chaos.

Najczęstszy skutek uboczny w naszym domu: córka na nowo odkrywa swoje zabawki i nie chce ich oddawać. Przecież to jej ulubione! Jasne. 🙂

Pieczenie babeczek

Jest tyle pysznych ciast, ale dzieci jakoś tak mają, że kochają najzwyklejsze w świecie babeczki. Dobra nasza! Jest zajęcie na godzinę, a składniki pewnie też się znajdą.

Jeśli masz w domu nieco dyni (świeżej lub mrożonej), zachęcam Cię do wypróbowania wszelkich przepisów, w których do ciasta dodaje się puree z dyni.

Świetnie wzbogaca smak i przemyca porcję witamin. Jak tylko znajdę swój zeszłoroczny przepis (gdzie ja go zgubiłam?!), to na pewno się nim z Tobą podzielę. A będę szukać, aż znajdę, bo babki wyszły nam pyszne.

co robić z dzieckiem w domu jesienią: chłopiec piecze

Salon paznokcia

Czy znasz już tę hitową zabawę? To propozycja zwłaszcza dla dziewczynek, ale kto wie, może nie tylko?

Na kawałku kartonu, przy użyciu czarnego mazaka, odrysuj swoje ręce. Dorysuj im wyraźne, długie paznokcie. Zadaniem Twojej pociechy jest ich pomalowanie. 🙂 Może użyć kredek, mazaków, farbek… Ogranicza was tylko wyobraźnia.

Moja córka była zachwycona. Zwłaszcza kiedy pozwoliłam jej użyć moich nieco już gęstniejących, starych lakierów.

Jeszcze więcej sprawdzonych pomysłów?

Spodobały Ci się te pomysły? Koniecznie poznaj e-booka „Jesienne zabawy”. Znajdziesz w nim mnóstwo podobnych inspiracji.

Każda z prac została osobiście sprawdzona przeze mnie i moją Małą Testerkę. Jeśli Twoje dziecko uwielbia wykonywać zadania, na pewno spodobają mu się „Jesienne karty pracy”.

baner e-booki

Zamiatanie

Rozrzuć po domu duże kulki z papieru. U nas oczywiście ekologicznie: użyłam gazetek reklamowych ze skrzynki, które i tak miałam wyrzucić na makulaturę.

Daj dziecku do ręki miotłę i poproś, aby przy jej użyciu zebrało wszystkie śmieci w jednym miejscu. Takie proste, a takie fajne. 🙂

małe dziecko bawi się w zamiatanie

Taśma malarska

Jeśli jej jeszcze nie masz, to koniecznie się zaopatrz. Przy jej użyciu jesteś w stanie zorganizować wiele zabaw ruchowych. Doskonale wiemy, jak ważne jest, aby dziecko miało możliwość zdrowo się wyszaleć.

Wystarczy, że przykleisz taśmę do podłogi i wyznaczysz zadanie. Może to być chodzenie po linii, przeskakiwanie jej z boku na bok, chodzenie niczym pająk z lewą ręką i nogą po jednej, a prawą ręką i nogą po drugiej stronie.

Nasz ulubiony wariant tej zabawy, który zastępuje porządne zajęcia fitness, wygląda następująco. Na podłodze wyklejam szachownicę 4 × 6. W kwadracie musi swobodnie zmieścić się stopa.

Staję na jednym z kwadratów i pokazuję córce krótką sekwencję ruchów w obrębie szachownicy. Teraz ona musi spróbować ją odtworzyć. To naprawdę męczące! I o to chodzi. 🙂

Odbijanie balonów

Najbardziej klasyczna zabawa, jaką można sobie wyobrazić, choć łatwo o niej zapomnieć. Tak to już bywa. 🙂 Szukamy niestworzonych rzeczy i oryginalnych pomysłów, podczas gdy siła tkwi w prostocie.

Nadmuchaj więc balona i poodbijaj go ze swoją pociechą. Ja bawię się przy tym jak dziecko. 🙂 Na pewno przy okazji wymyślicie jakiś ciekawy wariant tej zabawy.
Przykład? Nasz polegał na tym, że odbijałyśmy jednocześnie 2-3 balony wysoko do sufitu i nie mogłyśmy dopuścić do tego, aby jakikolwiek spadł na ziemię. To fajny sposób na naukę współpracy.

co robić z dzieckiem w domu: odbijanie balonówUkład taneczny i wstążka do tańca

Czy Twoje dziecko lubi tańczyć? Moja córka kocha(ła)! Wychodzi jej to bardzo naturalnie i widać, że czuje muzykę. Nie wiem po kim to ma. I ja, i mąż, tańczymy jakbyśmy połknęli kij od szczotki. 🙂

Myślę, że warto wspierać i zachęcać dziecko do rozwijania tej umiejętności. Taniec pozwala uwolnić emocje i wyrazić siebie.

Niestety pewnego dnia córka stwierdziła, że już nie lubi tańczyć. Jak to, pomyślałam?! Postanowiłam wymyślić coś, co mogłoby ją z powrotem do tego zachęcić.

Stworzyłam dla niej coś w rodzaju wstążki, jakiej używa się do gimnastyki artystycznej. Użyłam rolki po papierze toaletowym, do której przykleiłam długie, kolorowe paski z bibuły.

I zadziałało! Córka potrafi przez godzinę wymyślać własny układ choreograficzny, wymachując przy tym swoimi wstążeczkami.

Wyzwania Lego

Czy Twoja pociecha jest legomaniakiem? W takim wypadku zaproponuj jej różnego rodzaju aktywności z użyciem klocków.

Moja córka w ostatnim czasie najlepiej bawi się w “co wyciągnę, to układam”. Daję jej pudełko klocków, a ona wyciąga sobie po jednym, bez zaglądania do pudła. To, co wylosuje, musi użyć w swojej budowli. Potem wspólnie wymyślamy, czym właściwie jest to, co powstało. 🙂

W tamtym roku mieliśmy za to szał na segregowanie klocków według kolorów. Córka skrupulatnie rozdzielała każdy kolor do osobnego woreczka strunowego. Sprawdź, może Twoja pociecha też będzie miała na to ochotę?

To pomysł z cyklu, co robić z dzieckiem w domu, ale samemu się nie narobić. 🙂 Polecam, jeśli potrzebujesz chwili ciszy i spokoju.

Jeśli chcesz poznać więcej takich pomysłów, to koniecznie sprawdź te z artykułu: 10 pomysłów na samodzielne zabawy dla dziecka, kiedy Ty musisz chwilę popracować.

dziecko układa klocki

Odgrywanie ról: księżniczka i  rycerz

Zabawy w odgrywanie ról to coś, co tygryski lubią najbardziej. Gorzej z rodzicami. 🙂 Jeśli Twoje dziecko jest właśnie takim tygryskiem, a Ty zastanawiasz się jak to obejść, inspiracją będzie dla Ciebie moja zabawa z zadaniami i odgrywaniem ról.

Dowiesz się z niego jak to zorganizować, aby dzieci miały wciągające zajęcie, a Ty chwilę spokoju na wypicie kawy. Przy okazji zostaniesz piękną księżniczką!

Szukasz gotowych pomysłów i wszystkich materiałów?

Koniecznie sprawdź nasze zestawy kreatywne i inne produkty. W zestawie Chwila Spokoju Na Wsi znajdziesz aż 20 różnych zabaw oraz wszystkie potrzebne do ich wykonania materiały. Zestaw edukacyjny Chwila Spokoju Nad Morzem to aż 11 różnych kart pracy i wszystkie niezbędne akcesoria. A To tylko dwa z naszych produktów. Więcej znajdziesz w sklepie.

Mam nadzieję, że z taką ilością inspiracji, już nigdy nie zabraknie Ci pomysłów na to, co robić z dzieckiem w domu.

 

 

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dziecko i technologia – jak utrzymać balans

W dzisiejszym cyfrowym świecie dzieci są otoczone technologią od najmłodszych lat. Smartfony, tablety, telewizory i komputery stały się integralną częścią życia rodziny. Choć technologia może być niezwykle użyteczna i edukacyjna,…

Przeczytaj
Brak więcej podobnych propozycji.

Aktualne promocje w sklepie