Posted in styl życia

Czy wiesz jakie masz talenty? StrengthsFinder

Cześć, mam na imię Asia! Lubię wiosnę, twórcze życie, rumiane maliny i poszukiwanie lepszej codzienności. Chcę się dzielić motywacją do tego, by każdego dnia żyć trochę lepiej niż wczoraj. Miłej lektury!
Czy wiesz jakie masz talenty? StrengthsFinder Posted on Kwiecień 4, 20179 komentarzy
Cześć, mam na imię Asia! Lubię wiosnę, twórcze życie, rumiane maliny i poszukiwanie lepszej codzienności. Chcę się dzielić motywacją do tego, by każdego dnia żyć trochę lepiej niż wczoraj. Miłej lektury!

Czy wiesz, co Cię wyróżnia spośród innych ludzi? W czym jesteś wyjątkowy? Czy wiesz jak to sprawdzić? Jeśli nie to przeczytaj o teście Gallupa i moich wrażeniach po rozwiązaniu go. Zawsze lubiłam rozwiązywać testy, które mogły mi powiedzieć coś o sobie. Łapałam chętnie ołówek do pisania i z ciekawością uzupełniałam kolejne pytania. Ekscytacja wzięła także górę i tym razem, kiedy natknęłam się na test Gallupa.

O co w tym chodzi?

Test talentów Instytutu Gallupa  to narzędzie, które ma na celu odkrycie spośród 34 talentów 5 najmocniejszych, które posiadamy. Talent to naturalny wzorzec myślenia, zachowania, ułatwiający zdobycie osiągnięć w pewnych polach. Na wykonanie testu musimy przeznaczyć około 35 minut. Niżej przeczytasz, dlaczego zdecydowałam się na wykonanie go.

Dlaczego nie umiemy się sami ocenić?

Jakiś czas temu zupełnie przypadkiem zdałam sobie sprawę, że mam problem z oceną  siebie. Posiadam dużo zainteresowań i pojawił się problem, kiedy chcąc określić swój cel, nie potrafiłam powiedzieć w czym jestem dobra i jakie są moje mocne strony. Skąd się to bierze? Kiedy jesteśmy dziećmi rodzice pokazują nam co jest dobre, a co złe. Uczą nas określania rzeczywistości, chwalą za to co nam wychodzi, a ganią za niepowodzenia. Dostajemy etykietki do czego się nadajemy. Słyszymy, że jesteśmy humanistami, umiemy gotować, a dekoracja stołu na święta to totalnie nie nasz bajka. Podobnie rzecz ma się później w szkole. Oceny określają nasz poziom umiejętności. Często trzymamy się tego co wiemy, że umiemy robić i ani myślimy wystawiać się poza strefę komfortu.

Kiedy kończymy szkołę przychodzi dla niektórych (na przykład dla mnie!) etap przejściowy. Nie mamy nad sobą nauczycieli ani nikogo kto powie nam jakie są nasze mocne strony. Sama odczułam to bardzo mocno, mimo tego że przecież ukończyłam studia wyższe na akademii muzycznej, podyplomowe na uniwersytecie, kilka kursów i pracowałam już zawodowo dobrych kilka lat. Kiedy wypaliłam się zawodowo, usiadłam na krześle, rozłożyłam ręce i powiedziałam mężowi, że ja chyba nic nie umiem. Robiłam w życiu masę rzeczy, od uczenia się łaciny i greki, poprzez otrzymanie nagrody Fryderyka dla chóru, w którym śpiewałam, do prowadzenia zajęć dla dzieci z elementami muzykoterapii. Lubię gotować, interesuję się psychologią i zdrowym stylem życia. Kręci mnie fotografia, a praca w ogrodzie niesamowicie uspokaja. Wszystko to jednak nie dawało mi poczucia wiedzy o sobie, czyli: jaka konkretnie jestem?

Dominik z Near-Perfect Performance udostępnia tłumaczenia opisów talentów w naszym języku, skąd się posiłkowałam.

Kawa na ławę: moje talenty

1. Strateg

Osoby z tym talentem sprawnie tworzą alternatywne ścieżki postępowania i potrafią wybrać najbardziej odpowiednią. Chcą ciągle próbować czegoś nowego.

W końcu zrozumiałam dlaczego tak lubię planować urządzanie mieszkania, wymyślam strategię najprostszego wyjazdu na zakupy i układam ścieżki kariery zawodowej jak wieżę z drewnianych klocków.

2. Indywidualizacja

Należy do domeny budowania relacji. Osoby z tym atrybutem zauważają indywidualny charakter każdego człowieka i potrafią dopasować do tego swoje podejście.

Ten talent sprawiał mi spore trudności podczas pracy w szkole podstawowej i gimnazjalnej. Wiecie jaki to dyskomfort, gdy chcecie każdego ucznia potraktować indywidualnie, wykorzystać jego osobiste cechy i umiejętności, nie spychając przy tym reszty grupy trzydziestu uczniów na dalszy plan? Sztuka kompromisu i kombinowania.

3. Empatia

Atrybut, przez który czasem myślę, że jestem naiwnym cieniasem. Wczuwam się i próbuję zrozumieć emocje drugiej osoby. Inteligencja emocjonalna to zdecydowanie fajna sprawa, jednak miękkiego serca muszę stale pilnować i ustawiać je do pionu za warkoczyk.

4. Uczenie się

Talent, podobnie jak pierwszy należy do domeny myślenia strategicznego. Osoby posiadające go stale chcą się uczyć nowych rzeczy i ciągle pracować nad sobą.

Sądzę, że to miejsce to najlepszy dowód na to, że uczenie się sprawia mi frajdę. I to jaką!

5. Rozwijanie innych

Osoby z tym talentem potrafią rozpoznać i pomóc w rozwoju potencjału innych.

Czy warto zrobić test gallupa?

To nie jest zwykły test jak tysiące innych krążących w sieci. Mnogość moich zainteresowań zmieniła się z poczucia braku profesjonalizmu na świadomość talentu, który posiadam. Zyskałam pewność do strategicznych skłonności. Teraz wiem, skąd się biorą niektóre moje zachowania, i dlaczego tak, a nie inaczej. Po prostu, jestem sobą.

A Ty, rozpoznajesz swoje talenty?

Cześć, mam na imię Asia! Lubię wiosnę, twórcze życie, rumiane maliny i poszukiwanie lepszej codzienności. Chcę się dzielić motywacją do tego, by każdego dnia żyć trochę lepiej niż wczoraj. Miłej lektury!
 • Empatia i uczenie się to także moje talenty!
  Uczyć się uwielbiam, choć potrzebowałam zakończyć całą edukację, żeby to zrozumieć. Uczyć się uwielbiam – ale po swojemu, tego, co mi się przydaje lub co do mnie przemawia.
  Co do empatii – moim największym problemem jest to, że chłonę emocje. Jak gąbka. Co wiąże się z dodatkowym obciążeniem emocjonalnym.

  • Ja podobnie, dopiero niedawno się zorientowałam 😉 Ale wszystko jeszcze przed nami 😉 Już mnie kuszą kolejne kursy :p

 • Każdy test pozwala na refleksje po jego rozwiązaniu, warto więc od czasu do czasu jakiś zrobić. Jestem zwolennikiem “beztestowych” odkryć w coachingu ale w doradztwie stosuje narzędzia. Test Gallupa jest wart polecenia.

  • Coachem nie jestem, ale wyczuwam, że nie każdy test jest wart naszego czasu. Ten mnie jednak pozytywnie zaskoczył🖒 pozdrawiam

 • Cześć:) aż usiadłam z wrażenia, jak przeczytałam tytuł. Dosłownie w pn pisałam o tym u siebie;) zajrzyj jeśli masz ochotę, nie będę Ci spamować linkiem. jednym z moich talentów jest również empatia, to wiele ułatwia, prawda?

  • mnie czasem utrudnia, bo jestem z tych “za dobrych”;) Ale to dobry talent <3

 • Jestem świadoma swojego talentu do pisania i inspirowania ludzi. Korzystam z niego na co dzień – wspaniałe uczucie 🙂

 • Zabieram się do tego i zabieram.
  Wydaje mi się, że znam swoje talenty, ale chciałabym sprawdzić swoje wyobrażenia o sobie 😉
  PS. Ale tu u Ciebie ładnie!
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Dziękuję 😊mocno pracuję nad wyglądem, jeszcze trochę mi zostało😉
   Daj znać co Ci wyszło w teście 😊